Wycieczka po Polsce może wyglądać różnie w zależności od tego, co dokładnie chcemy zwiedzać. Niektórzy turyści obierają sobie za cel zamki, inni szukają przede wszystkim wypoczynku na łonie natury. Spora grupa osób w wolnym czasie chętne odwiedza święte miejsca, które sprzyjają skupieniu, modlitwie, a także relaksowi.

Do miejsc świętych można pojechać samodzielnie, można również wybrać się w ramach zbiorowych wyjazdów. Wycieczki takie organizuje sporo biur podróży, można więc bez problemu znaleźć ofertę idealną dla siebie. Czasami realizowany jest wyjazd do jednego tylko miejsca, ale również można znaleźć wycieczki objazdowe po Polsce lub po kilku regionach. Dzięki temu w krótkim czasie można zwiedzić całkiem sporo miejsc świętych, pielgrzymkowych, kościołów czy kapliczek. Z takich wyjazdów bardzo często korzystają osoby w dojrzałym wieku, które wolą wypoczywać w sposób bardziej aktywny niż tylko ten polegający na leżeniu na plaży czy przy hotelowym basenie.

 

Co ciekawe, oferta wyjazdów nie ogranicza się tylko do gotowych wycieczek. W wielu biurach podróży możliwe jest zorganizowanie wyjazdów według indywidualnego, ustalonego przez uczestników wyjazdu planu. Biura też chętnie modyfikują swoją ofertę, jeśli uczestnicy mają zapotrzebowanie na niewielką zmianę planów czy odwiedzenie dodatkowych miejsc.

 

Po pierwsze – Częstochowa

 

Jakie są święte miejsca w Polsce? Najbardziej znana nie tylko wśród Polaków, ale również na całym świecie jest Częstochowa, w której znajduje się słynny, cudowny obraz. Miejsce to ma wielowiekową historię i tradycję, przed wiekami modlili się tu polscy władcy i rycerze przed ważnymi bitwami czy wydarzeniami, które miały przesądzić o dalszych losach kraju. Do dziś wiele osób przyjeżdża tutaj w poszukiwaniu modlitwy i skupienia w ważnych dla siebie momentach życiowych. Częstochowa jest oblegana przez turystów niemal przez cały rok. Największe zatrzęsienie odwiedzających jest tu na przełomie lipca i sierpnia, gdy do miasta docierają piesze pielgrzymki z różnych regionów Polski i z zagranicy. Jeśli ktoś szuka spokoju i skupienia, zdecydowanie w tym czasie nie powinien wybierać się do miasta i zdecydować się na odwiedzenie Częstochowy w innym terminie. W okolicach 15 sierpnia tłumy turystów są tu tak duże, że trudno o spokojne zwiedzanie, a nawet o zobaczenie obrazu, dla którego wszyscy do miasta przyjeżdżają.

 

Gietrzwałd – miejsce objawień

 

W poszukiwaniu miejsca, które warto odwiedzić w Polsce, dobrze jest również zwrócić uwagę na niewielką wieś Gietrzwałd położoną w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to miejsce objawień maryjnych, słynące z właściwości uzdrawiających. Znajduje się tu niewielkie źródełko z wodą, której picie podobno leczy choroby ciała i umysłu. Gietrzwałd położony jest w uroczej scenerii pośród warmińskich pól i łąk. To doskonałe miejsce na weekendowy wypad czy jednodniową wycieczkę. Choć jest to niewielka wieś, w rocznicę objawień przybywają tu tysiące ludzi z całej Polski i nie tylko.

 

Niezapomniane kościoły

 

W poszukiwaniu świętych miejsc niekoniecznie trzeba wybierać się do miejsc objawień. Zwiedzanie Polski warto rozpocząć od odwiedzenia najpiękniejszych i największych kościołów. Efektowne świątynie znaleźć można między innymi w Gdańsku, Gnieźnie, Krakowie. Ciekawym sanktuarium jest bazylika w świętej Lipce, która podobnie jak wspomniany wcześniej Gietrzwałd znajduje się na pełnej uroku Warmii. Bazylikę warto odwiedzić nie tylko ze względu na jej niezwykły wygląd. Znajdują się tu również jedne z najpiękniej brzmiących w całej Europie organów, na których grają najlepsi polscy i światowi organiści. Pielgrzymi, którzy trafią do świętej Lipki w czasie któregoś z koncertów mogą więc liczyć na niezapomnianą ucztę nie tylko dla oczu, ale również dla duszy.

 

Niemal w każdym regionie kraju znajdują się święte miejsca czy obiekty pielgrzymkowe, w których można połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem i modlitwą. Najlepiej odwiedzać je wtedy, gdy nie ma w nich odpustów, świąt czy innych wielkich wydarzeń, które powodują duży napływ turystów, a co za tym idzie – brak spokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *